Szőlő növényvédelmi előrejelzés a Szekszárdi Borvidékre, 2020.08.20.
Érvényes: 2020.08.27.
Az elmúlt héten meglendült a színesedés. A Kékfrankos már teljesen beszínesedett. A változékony időjárás nagyon kedvező a szőlő számára. A peronoszpóra az időjárási előzmények ellenére sem szaporodott fel. Most már a késői fajtáknál is átállhatunk kontakt (réz, kén) készítmények használatára. Az enyhe tél és a meleg időjárás együttes hatására rengeteg a rovar. Atkák, poloskák, lombfogyasztók, kabócák, molyok hada eszi, sebzi a szőlőt. A többi – seregély, vadak – károsítóról nem is beszélve. Az érő csemegeszőlőkben látni, hogy nagyon sok a sebzett, rágott szem a fürtben, és gyakori a szürkepenész. Mindenképpen permetezzük meg a borszőlőket szürkerothadás elleni készítménnyel. Továbbra is változékony, esőkkel, záporokkal tarkított időjárást jósolnak a következő hétre. Az eső hatására felrepedt szemeken szürkepenészes gócok jelennek meg. Ez miatt fokozott figyelemmel kell lenni a szüreti időszak előtt. A kórokozó "telíti" a levegőt konidiumokkal már a mostani időszaktól, így augusztus végére jelentős járvány alakulhat ki. Már most sokat tehetünk ennek megelőzésére.
Több helyen a lisztharmat által fertőzött bogyók repedésnek indultak. A károsodott - most már cukrosodó - bogyók, mivel szüretig a fürtön maradnak, az éréskori botritiszfertőzés elindítói lehetnek. A sérült bogyók majd éréskor szinte biztosan "befertőzik" az ép, cukros bogyókat, és a fajták többségénél - a védelem nélkül hagyott szőlőkben - jelentős kár keletkezhet szüretre. Ennek elejét vehetjük, ha a folpet és a réz hatóanyagok használatát előtérbe helyezzük. A korai ill. csemege (folpet nem használható) fajtáknál figyeljünk a készítmények hosszú (21-30 nap) várakozási idejére.
A szőlőmolyok károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A héten a tarka szőlőmoly rajzása lecsökkent, a lárvák kelése - ezzel párhuzamosan - megkezdődött. A legjellemzőbb lárvaállapot az L1-L2-es lárvák.
Több ültetvényben megfigyelhető a vadkár. Az őz, a borz, a szarvas és a vaddisznó nagy kedvvel keresi meg a legérettebb szőlőt. Most még a csemegeszőlők vannak terítéken. A vadak nagy ügyességgel találják meg mindig a legérettebb részeket és fogyasztják el a bogyókat. A kerítés lehet a biztonságos megoldás a károk ellen.
Erős a gyomosodás a szőlőkben. A gyomok között a parlagfű is gyakori. Kaszáljuk le időben a parlagfüvet, mert a hatóság megbírságolhatja a parlagfűvel fertőzött területek gazdáit. Fordítsunk figyelmet a dűlőutak és az ültetvényrézsűk kaszálására is. Több helyen látni ember magasságú gyomtengert a szőlőültetvények és az utak szélén.
A nyári vegyszeres kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük el. Több veszélyes gyom is újra „nekilendül” ebben az időszakban, ezért ezek irtására akkor kerüljön sor, amikor még 20-30 cm-nél nem nagyobbak. Később csak sok vesződséggel, többszöri kaszálás és az ezt követő újrahajtáskor elvégzett gyomirtás ad csak eredményt. A törzstisztításra fokozottan figyeljünk a glifozát tartalmú készítmények használatánál. A törzsön hagyott hajtásokon keresztül felszívódhatnak az ilyen hatóanyagú készítmények és a későbbiekben kárt okozhatnak a szőlőtőkéknek.
A gubacsatkák kártétele továbbra is szembetűnő lehet egyes ültetvényekben. Ezeken a helyeken speciális atkaölő szerek használatával - lehetőleg kétszer egymás után 14 nappal - egész évre megoldhatjuk a problémát.
Kabócák ellen folytatni kell a védekezést. Maga a kártevő nem karantén besorolású, csak a betegség (aranyszínű sárgaság fitoplazma), amit terjeszt. A Borvidéken az amerikai szőlőkabóca kifejlett egyedeinek károsítása folyamatos. A Borvidéken az amerikai szőlőkabóca előfordulás egyelőre csak szórványos az ültetvényekben. Felméréseink szerint csak az ültetvények 5-10%-ban fordul elő jelentősebb állománya. Az általa terjesztett karantén betegség - az aranyszínű sárgaság fitoplazma - jelenlétét még nem igazolták az elmúlt években elvégzett laboratóriumi vizsgálatok, így a Borvidék, jelen állapot szerint, mentes az aranyszínű sárgaság fitoplazma betegségtől. Ennek a státusznak a fenntartása miatt fontos az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés. Az online elérhető károsító monitoring rendszerben térképi felületen nyomon követhetők a kártevő fejlődési fokozatai, azok észlelésének helyei, amely alapján a védekezések ütemezhetőek. A rendszer megtalálható:
https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx
Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni a nagyobb fertőzésveszély miatt. A szaporítóanyag előállító területeken (törzsültetvények és faiskolák) a vektor elleni védekezés kötelező, függetlenül attól, hogy előfordul-e a kabóca a területen vagy sem. A védekezésre több – a szőlőmolyok ellen is engedélyezett – rovarölő szer alkalmazható (pl. lambda-cihalotrin, deltametrin, béta-ciflutrin stb. hatóanyagú permetező szerek).
Egyre több termelőnél előfordulnak a borvidéken az amerikai lepkekabóca által okozott tünetek. Feltűnő ismertető jele az időnként igen nagy mennyiségű fehér, vattaszerű viaszváladék, melynek védelmében a lárvák és nimfák fejlődnek. Háztetőszerűen összecsukott szürkésfehér, viaszporral borított, ezüstös szárnyai és sárga szemei könnyen felismerhetővé teszik. A növényeken pattanva közlekedik. A növények levélfonákán, sarjhajtásokon végzett szívogatása következtében ragacsos mézharmatot ürít, melyen fekete korompenész telepszik meg. Közel 100 tápnövénye között gyümölcsfák és a szőlő is szerepelnek. Védekezési lehetőségként az olajos készítményekkel történő, tél végi lemosó permetezés gyéríti az áttelelő tojásokat. A már kifejlett állat ellen lehet kontakt hatású, de célszerűbb felszívódó szereket használni, vagy kombinálni a kettőt, a kezeléseket ismételni kell.
A meteorológiai állomások által mért adatok
08.14- 20. |
Heti átlaghőmérséklet (oC) |
Csapadékösszeg (mm) |
Szekszárd |
23,2 |
17 |
Iván-völgy |
23,1 |
16 |
Bati-kereszt |
23,1 |
11 |
Kajmád |
23,2 |
18 |
Görögszó |
23,4 |
16 |
Bátaszék |
23,6 |
15 |
Paks |
23,0 |
16 |
Bonyhád |
23,1 |
21 |
Várható időjárás
Szombaton az esti órákig derült, csapadékmentes, tovább melegedő idő, fülledt hőség valószínű. Éjjel hidegfront érkezik nyugat felől. Szélerősödésre és szórványosan zivatarokra van kilátás. Vasárnap a térségünket megközelítő hidegfront előreláthatólag megtorpan. Hétfőn változóan felhős időre van kilátás eleinte esőkkel, záporokkal, majd nyugat felől csökkenő felhőzettel, de erős, délután már gyengülő ÉNY-i széllel. Kedden, szerdán csapadékmentes, napos, melegedő idő most a legvalószínűbb. Csütörtökre már változékonyabb idő kialakulása körvonalazódik felhősödésekkel, élénkebb széllel, szórványosan esővel, záporral, csökkenő hőmérséklettel. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet végezni. A következő 7 napban a Borvidéken 18 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).
A szőlőmolyok felszaporodtak
Az egészséges szőlőt már csak a szürkerothadás veszélyezteti
Sokat színesedett a szőlő az elmúlt napokban
A SYNGENTA ajánlata erre a hétre
A |
|
ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro molyok ellen: Karate Zeon 5 CS, Affirm kabócák ellen: Karate Zeon 5 CS lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet peronoszpóra ellen: Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F, Ridomil Gold Plus, Coprantol Duo lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max szürkepenész ellen: Chorus 50 WG, Switch 62,5 WGgyomok ellen: Medallon Prémium |