Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2007.06.14.)
2007.06.14. 13:34
Az elmúlt hét időjárása meleg és száraz volt. Kisebb esők azért előfordultak, de a mennyiségük nem volt jelentős. Az utóbbi héten az átlaghőmérséklet meghaladta a 23 oC-ot. Az utóbbi hét napon szinte minden nap 30 oC-ot meghaladó volt a napi maximum hőmérséklet.
A Borvidék újabb helyein eső kíséretében kevés jég is esett, de nem károsította a szőlőt.
A gombabetegségek nem jelentek meg a várt mértékben, szinte csak elvétve találni tüneteket, még az eddig kezeletlen szőlőtőkéken is. Az időjárás viszont nagyon kedvező a fellépésüknek, az előrejelző programok folyamatos és erős fertőzési lehetőségeket jeleznek.
A fertőzések elmaradásának valószínűleg az az oka, hogy az enyhe tél és főleg az áprilist érintő 6 hetes rendkívüli szárazság erősen lecsökkenthette a fertőzőanyag mennyiségét.
2007.06.08. Erősen lisztharmat érzékeny "jelző" fajta (Nosztori-rizling) kezeletlen, tünetmentes levélzete (Görögszó)
Ilyen esetben - a peronoszpóránál - csak a mediterrán ciklonokkal sodródik be jelentősebb mennyiségű ferrtőző spóra Európa déli területeiről. A hazai fertőzőanyag valószínűleg nagyrészt elpusztulhatott, így meg kell várnunk míg az "export" spóratömeg megérkezik az ültetvényekbe.
A lisztharmat fertőzés nem erősödött tovább a leveleken a borvidék ültetvényeiben.
Az elmúlt héten tapasztalt 30 oC-ot meghaladó napi maximumhőmérsékletek, úgy tűnik - az előrejelzések szerint - tovább folytatódnak ezen a héten is. Ez a magas hőmérséklet már kedvezőtlen a gombabetegségek fellépéséhez és főleg szaporodásukhoz. Ilyen időben leállnak vagy nagyon lelassulnak a fertőzési folyamatok. Ilyen időjárás esetén, a soron következő permetezést el lehet tolni néhány nappal későbbre. A bátrabbak egy hetet is késleltethetik a soron következő permetezést, ha az ültetvényük fertőzésmentes.
2007.06.08. Kezeletlen Merlot levélzete (Görögszó)
2007.06.08. Kezeletlen Merlot fürt (Görögszó)
A bogyóállomány jól fejlődött az elmúlt héten, és valószínűleg a meleg hatására ezen a héten is további intenzív fejlődés várható. Az olyan fajtáknál - Zweigelt, Kékfrankos - amelyek korábban érnek, már olyan "tömött" lehet a fürt, hogy a bogyók már jövő hét végére zárhatják a fürtöt. Ezekben az esetekben ez az utolsó lehetőség a folpet hatóanyag kocsányi részhez juttatására. Éljünk vele.
2007.06.14. Korai, vörös fajta jól fejlett fürtje (Alsónána)
A mostani héten a strobilurin hatóanyagú készítmények további használata javasolt.
A szőlőmolyok lárváinak többsége "öreg" lárva. A lárvák egy része már elkezdte a bábozódást, tömeges bábozódásuk ezen a héten várható. Ezzel párhuzamosan - bár kis egyedszámban - már fogtunk rajzó egyedeket is, tehát a második nemzedék rajzása elkezdődött. Ellenük a mostani időszakban a foszforsavészterek használata javasolt.
A szőlőnek ebben az időszakban fokozott mértékben szüksége van cinkre. A Folicare Zn lombtrágya kijuttatásával jelentősen segíthetjük a szőlőt a legkedvezőbb kötődés utáni fejlődés elérésében. A Zöldítő használatával hasonlóan jó eredménnyel számolhatunk.
06.08-06.14. Heti átlaghőmérséklet Csapadékösszeg
oC mm
Szekszárd 23,2 1,2
Iván-völgy 22,8 5,6
Bati-kereszt 21,9 6
Kajmád 22,4 4,8
Görögszó 22,9 2,8
Bátaszék 23,1 2,6
Paks 23 2,2
Bonyhád 22,4 0,6
A permetezések során kiemelkedő jelentősége van a jó fedettségnek. A mostani időszakban, mivel a tömeges fertőzések előtt vagyunk még, ez fokozottabban igaz. A strobilurinok kitűnő készítmények, de csak ott képesek kifejteni intenzíven a hatásukat, ahol megtapadtak a levélen. Szállítódásuk korlátozott a növényi szövetekben. A fürtrészek védelmét is ebben a gondolatmenetben végezzük. A gyakori és akár nagy mennyiségű esők sem mossák le ezeket a készítményeket, de csak ott védenek, ahol rákerültek a levélre. 10-12 napos hatástartamukra biztonsággal számolhatunk a permetezést követően.
Strobilurin hatásmechanizmus
A felszívódó készítményeknél, különösen meleg időben, 7-8 napnál tovább ne számoljunk hatásukkal. A kezdeti hatásuk gyors, a már megtörtént fertőzéseket erősen blokkolják, de tartamhatásuk meg sem közelíti a strobilurinokét.
A szőlő lombozata sűrű, és a hónaljhajtások fejlődése is fokozott. A besűrűsödött lombozatból csak óvatosan és fokozatosan távolítsuk el a hónaljhajtásokat. A fürtzóna kilevelezése és a fürtritkítás még több figyelmet kíván ebben az időszakban. Ahol egyébként is tömöttek a fürtök, ott vegyük figyelembe, hogy a fürtritkítás után a megmaradó fürtök még tömöttebbé válnak. A fürtzóna túlzott, korai kilevelezése a fürtök fejlődését és a cukrok megfelelő beépülését hátráltathatja.
A |
![]() |
ajánlata erre a hétre: Quadris Max, Basudin 600 EW |
A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.