Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2007.05.31.)
2007.05.31. 12:29
Az utóbbi hét csapadékokkal sűrűn tarkított és emellett meleg időjárása további fertőzési hullámokat indított el a lisztharmat és a peronoszpóra esetében is. A perenoszpóra 2 fertőzési hulláma mellé most újabb 3 társult. A jövő hét folyamán nagy valószínűséggel számíthatunk a betegség tüneteinek tömeges megjelenésére is. A liszhamat fertőzés már megjelent a leveleken a borvidék ültetvényeiben. Az elmúlt héten tovább erősödött a fellépése.
A virágzás általában gyorsan és kedvezően zajlott a borvidéken. A kötés aránya is jónak ítélhető. Az éppen megkötődött bogyók számára fokozott veszéllyel jár a meleg, párás időjárásban a gombabetegségek fellépése. A jövő hétre várható tömeges peronoszpóra tünetek megtizedelhetik a kötödő fürtöket, ezért a védekezések nyomatékosan ajánlottak. A tünetek tömeges megjelenése esetén, egy fertőzési hullám alkalmával, 30%-os is lehet a fürtrészek leszáradásának aránya. Peronoszpóra tüneteket csak elvétve észleltünk a borvidéken. Egyenlőre csak levéltünetekkel találkoztunk. Ez mellett, ismerve a betegség 10-17 napos lappangási idejét, a növényi szövetekben lévő fertőzések már sok helyen - a pillanatnyi tünetmentesség ellenére - folyamatban lehetnek.
A gyakori esők miatt a bogyók egy része áldozatul esett a botrisznek. A jelenséget nehéz észrevenni a gyors virágzás és letisztulás miatt, de ezek a helyek a későbbiekben gócpontjai lehetnek a botritisz további kártételének.
A szőlőmolyok rajzása még mindig tart. Ezzel párhuzamosan a kis hernyók többsége L2-L3-as stádumban van. Az idei évben a lárvák száma magas. Ellenük a jelenlegi időszakban a foszforsavészterek használata javasolt.
A virágzás után a szőlőnek fokozott mértékben szüksége van cinkre. A Folicare Zn lombtrágya kijuttatásával jelentősen segíthetjük a szőlőt a legkedvezőbb kötődés utáni fejlődés elérésében. A Zöldítő használatával hasonlóan jó eredménnyel számolhatunk.
05.25-05.31. Heti átlaghőmérséklet Csapadékösszeg
oC mm
Szekszárd 21,5 19,2
Iván-völgy 19,2 15,6
Bati-kereszt 18,4 22,4
Kajmád 18,6 14,8
Görögszó 19,7 16,8
Bátaszék 18,2 10,8
Paks 18,4 14,6
Bonyhád 18,7 15,2
A permetezések során kiemelkedő jelentősége van a jó fedettségnek. A mostani időszakban, mivel a tömeges fertőzések előtt vagyunk még, ez fokozottabban igaz. A strobilurinok kitűnő készítmények, de csak ott képesek kifejteni intenzíven a hatásukat, ahol megtapadtak a levélen. Szállítódásuk korlátozott a növényi szövetekben. A fürtrészek védelmét is ebben a gondolatmenetben végezzük. A gyakori és akár nagy mennyiségű esők sem mossák le ezeket a készítményeket, de csak ott védenek, ahol rákerültek a levélre. 10-12 napos hatástartamukra biztonsággal számolhatunk a permetezést követően.
A felszívódó készítményeknél, különösen meleg időben, 7-8 napnál tovább ne számoljunk hatásukkal. A kezdeti hatásuk gyors, a már megtörtént fertőzéseket erősen blokkolják, de tartamhatásuk meg sem közelíti a strobilurinokét.
A zöldmunkákra is fordítsunk kellő figyelmet. Igazán most kezd besűrüsödni a szőlő lombozata, és a hónaljhajtások fejlődése is fokozott. Hajtásválogatással sokat segíthetünk a szőlőnek a megfelelően tagolt lombozat kialakításában.
Az esők után a gyomok tömegesen kelnek, a gyomirtásra is fokozott figyelmet kell fordítani.
A |
![]() |
ajánlata erre a hétre: Quadris Max, Topas 100 EC, Basudin 600 EW |
A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.