Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2018.07.12.)

Kiadva: 2018.07.12. 12:00-kor.

Érvényes: 2018.07.19-ig.

Várható frissítés: 2018.07.19. 12:00-kor.

 


 

Általában szépen művelt szőlőket lehet találni a Borvidéken. A következő hetekben ígérkező nyár közepi időjárás azoknak kedvezhet, akik lemaradtak a zöldmunkákkal és az átlagosnál kissé nagyobb a lombsátor. Itt az önárnyékoló hatás jótékony lehet az elkövetkező időszakban.

 

 

 

A bogyók zsendülnek, az elviaszosodott felszínű bogyóállományt már egyre kevésbé fertőzik a gombabetegségek.

 

 

Mennyiségi gondok nincsenek (rekordtermés ígérkezik), a minőség még nem ítélhető meg. A késői fajtáknál (Merlot, Kadarka) még erős peronoszpóra fertőzések lehetnek a fürtökön és a lombon is. Ezeken a helyeken erős védelem szükséges még a szőlőnek.

 

 

Az elmúlt héten esett csapadék, így peronoszpóra esetében újabb betegséghullám indult. A leveleken a múlt héten bekövetkezett fertőzések tünetei a napokban megjelentek. A levelek fonáki részén erős sporuláció figyelhető meg. Az elkövetkező két hétben, az érzékeny és a késői fajtákban, erős lehet a peronoszpóra fellépése.

 

 

A hiányosan védett szőlőkben a képen látható peronoszpóra tünetek általánosak. Ezek még a két héttel ezelőtti fertőzés "nyomai".

 


 

Látható, hogy a betegség több hullámban, különböző fejlettségi állapotban fertőzte a fürtöket. A legutolsó fertőzés nyomán most fonnyadnak össze a kifejlett bogyók, egyesével. Az érintett ültetvényekben a fürtkár 5-20%-os.

 

 

Az előrejelző műszerek szerint a lisztharmat számára kedvezőek a feltételek. A fejlődésben lemaradott fürtrészek még fertőződhetnek. Az átlagos fejlettségű fürtök esetében - általában - azonban a lisztharmat most már alig tud kárt tenni. A fejlődésben előrébb jutott fajtáknál (Kék Oportó, Zweigelt, Pinot Noir, csemegeszőlők) a réz és a kén hatóanyagok mellé az idei évben nyomatékosan javasolható botritisz elleni készítmény hozzáadása is. Ezzel megelőzhetjük a cukrosodó bogyókon elinduló rothadási folyamatokat. Éréskor majd pedig ezt megismételve rothadásmentesen tudjuk tartani a szőlőt. A "peronoszpórás"  állományokban éréskor a beteg bogyók szinte biztosan "befertőzik" az ép, cukros bogyókat, és a fajták többségénél - a védelem nélkül hagyott szőlőkben - jelentős kár keletkezhet szüretre.

 

A korai fajtáknál, ahol már érezhetően zsendül a fehér szőlő, vagy színesedik a kék szőlő, ott akár már elegendő lehet a réz + kén használata is. Ezeknek  a területeknek az aránya a Borvidéken csak kb. 30-40%. A többi ültetvényben még kell a felszívódó szereket használni.

 

 


 

A sortávolság és a művelési rendszer alapvetően meghatározza a betegségek fellépésének lehetőségét. A jól művelt talajú, szélirányban, hegy-völgy irányban kialakított sorok, megfelelő térállás garancia a gyorsan felszáradó, kiválóan szellőző ültetvényre. Jó zöldmunkával még tovább csökkenthető a betegségek fellépésének valószínűsége. 

 


 

A fürtök körüli zöldmunkák idejében való elvégzésének különösen nagy jelentősége van az idei évben. Erős a növekedés, így gyakori zöldmunkát igényel a szőlő. A jól zöldmunkázott ültetvényekben számíthatunk csak egészséges fürtökre.

 

 

 

Az elmúlt hetekben tapasztalható erős UV-sugárzások miatt, több helyen, erős égési-perzselési tünetek keletkeztek a bogyókon. A zöldmunkákat úgy végezzük, hogy a fürtöket próbáljuk félárnyékban tartani. Az elkövetkező hetekben ezek a tünetek valószínűleg fokozódni fognak. Az erősen zöldmunkázott tőkéken a fürtök a napra kerülnek. A bogyókat érő erős sugárzás hatására a bogyók bőrszövete megperzselődik. Ennél is veszélyesebb, amikor a magig ható sugárzás a kis fejlődő magot károsítja. Ennek eredményeképp a mag károsodott része feletti bogyórész elhal, rászárad-rátöpped a magra, féloldalas bogyó keletkezik. Nemcsak termésveszteség, minőségromlás alakul ki, hanem majd az érés időszakában szürkepenész telephellyé is válhat ez a rész. A zöldmunkák során a levelek fonáki oldala a napra kerülve szintén megperzselődhet. Ez ellen sem tudunk sokat tenni, sajnos az UV sugárzás ereje sokat növekedett az elmúlt években. Főleg a keletre, délre néző oldalán a tőkéknek, a reggeli órákban, a még harmatos felszínű levélfonák a rásütő nap hatására csúnyán megéghet.

 

 


 

A túlterhelt tőkéken ebben az időszakban megjelenhetnek a tőkeelhalás (Eutypa, Stereum) tünetei. A terhelés csökkentésével, lombtrágyák folyamatos használatával megelőzhető a betegség fellépése. A tőke szakszerű, az első tüneteket megjelenésekor elvégzett, visszavágásával újra nevelhetjük a növényt.

 

 

 

A tarka szőlőmoly II. nemzedékének rajzása folyamatos. Szex-feromon csapdáink átlagosan 11 db-ot fogtak a héten.  Permetezés hiányában a fürtöket a lárvák majd jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban a kontakt szerek és a kitinszintézis-gátló készítmények használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében.

 

 

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként minimum 400-450 liter víz körüli lémennyiséggel lehet jó fedettséget elérni.

 

 

A szőlőtőkén a főhajtás és az azokon lévő levelek adják a termés fejlődéséhez az energiát. A levél tövénél, a hónaljhajtások tömeges megjelenésekor van az ideje a kacsozásnak. A kacsokat még idejekorán kell kitördelni, ugyanis azok az ágak termést nem hoznak, de a tőkétől az erőt és a terméstől a vizet elveszik. Elég, ha akkor távolítjuk el őket, míg azok kb. 30 cm-esek lesznek.

 

 

A gubacsatkák és a levélatkák ellen védekezzünk atkaölő szerrel, ahol szükséges. A kén folyamatos, minden permetezés alkalmával való, használata a kártételi küszöb közelében vagy az alatt tartja a károsító egyedszámát.

 

 

 

 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket. Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t.

 

 

Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A pótlásokat törzstakaróval védhetjük a gyomirtószertől. A törzstisztításra fokozottan figyeljünk a glifozát tartalmú készítmények használatánál. A törzsön hagyott hajtásokon keresztül felszívódhatnak az ilyen hatóanyagú készítmények és a későbbiekben kárt okozhatnak a szőlőtőkéknek.

 

 

Több helyen, főleg a fehér fajtákon megjelentek a klorózis tünetei. A vashiányt a talaj levegőtlensége, a túlzottan meszes talaj, a gyors növekedés is elősegítheti. Lombtrágyák (Fitohorm 55 Fe, CsöppMix KáliVas) használatával vagy a talaj levegőtlenségének, tömörödöttségének megszüntetésével tudjuk javítani a rossz vasellátást.

 

 

 

 

Felhívás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre

 

VÉDEKEZNI KELL A SZŐLŐ SÚLYOS BETEGSÉGÉT OKOZÓ FITOPLAZMÁT TERJESZTŐ AMERIKAI SZŐLŐKABÓCA LÁRVÁI ELLEN! A felderítések alapján több helyen megjelent a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis (más néven Grapevine flavescence dorée, FD) fitoplazma vektora az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) L5-ös fokozatú lárvája.

 

 

 

 L5-ös lárva

 

A rendkívül veszélyes FD terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel. Az online elérhető károsító monitoring rendszerben térképi felületen nyomon követhető az egyes lárva fokozatok észlelésének helyei, amely alapján a védekezések ütemezhetőek. A rendszer megtalálható:

 

https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx

 

Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni a nagyobb fertőzésveszély miatt. A szaporítóanyag előállító területeken (törzsültetvények és faiskolák) a vektor elleni védekezés kötelező, függetlenül attól, hogy előfordul-e a kabóca a területen vagy sem.

 

A védekezésre több – a szőlőmolyok ellen is engedélyezett – rovarölő szer alkalmazható (pl. lambda-cihalotrin, deltametrin, alfa-cipermetrin, béta-ciflutrin, tiametoxam stb. hatóanyagú permetező szerek). Felhívjuk a termesztők figyelmét arra, hogy a klórpirifosz hatóanyagú rovarölő szerek már nem használhatók.

 

Rövid ismertető az amerikai szőlőkabócáról:

 

Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) Észak-Amerikából származó egynemzedékes kártevő. Fő tápnövénye a szőlő, amelynek a levélfonákán szívogat. Az amerikai szőlőkabóca tojás alakban, a tőke kétéves részén, a foszló kéreg alatt telel át. A lárvák kelése időjárástól függően elhúzódó, május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók az időjárás függvényében július elejétől–közepétől jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetőek. A rajzáscsúcs időjárástól függően július vége–augusztus közepe közötti időszakra esik. Jelentős gazdasági kárt közvetett módon a karantén fitoplazma terjesztésével okoz. Fertőzött növényállományban a fiatal, L1-L2-es lárvák táplálkozásuk során már képesek felvenni a fitoplazmát. Az egyedek fertőzőképessége kb. 4-5 hét múlva alakul ki, bármilyen fejlődési stádiumban vannak is, és egész életük során fertőzőképesek maradnak.

 

A kórokozóval, az amerikai szőlőkabócával valamint a védekezéssel kapcsolatos információk elérhetők a NÉBIH alábbi honlapján: http://portal.nebih.gov.hu/-/a-szolo-legpusztitobb-fitoplazmas-betegsege-az-aranyszinu-sargasag-grapevine-flavescence-doree-fd-

 

 

 

 A meteorológiai állomások által mért adatok  

 

 07.06 - 12.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

22,8

24

 Iván-völgy

22,6

21

 Bati-kereszt      

22,4

18

 Kajmád   

22,6

12

 Görögszó  

23,1

11

 Bátaszék  

23,2

14

 Paks  

22,5

12

 Bonyhád     

22,4

10

 

 

Pénteken is a napsütésé lesz a főszerep, gyenge, északias légmozgással, estig említést érdemlő csapadék nélkül. Szombaton is alapvetően marad a nyaralóknak kedvező idő. A napsütés mellett időnként felélénkül az északnyugati szél, illetve délután gomolyfelhősödésre van kilátás. Vasárnap előreláthatólag gyenge hidegfront vonul át hazánk fölött. Friss északnyugati szélben pár fokot csökken a nappali felmelegedés, illetve térben és időben változóan erősebb felhősödések és zivatargócok zavarhatják meg a napsütést. A jövő hét első napjain is marad az évszakos átlagnak megfelelő hőmérséklet sok napsütéssel, de minden nap megvan az esélye zivatargócok kialakulásának is. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet biztonságosan végezni. A következő 7 napban Borvidékünkön 10 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

 

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro

molyok ellen: Karate Zeon 5 CS

kabócák ellen: Actara SC (virágzó gyomok nem lehetnek a kezelt területen), Karate Zeon 5 CS

lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet

peronoszpóra ellen: Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Ridomil Gold Plus 42.5 WP, Pergado F, Neoram 37,5 WG

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

gyomok ellen: Medallon Prémium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.